Nowości na rynku detergentów do prania – czy kapsułki są lepsze od proszku?

Nowości na rynku detergentów do prania – czy kapsułki są lepsze od proszku?
Nowością w dziedzinie produktów do prania są jednorazowe kapsułki, które zapewniają idealną czystość pranej odzieży czy tekstyliów.

Wykorzystuje się je do prania automatycznego w pralce. Jak działają i czy są lepsze od proszku?

kapsułki

Kapsułki zamiast proszku do prania

W zakresie detergentów do prania w pralce jeszcze kilka lat temu wybieraliśmy pomiędzy proszkiem, a płynem. Dziś dochodzą do tego jeszcze kapsułki, które są bardzo wygodne w użyciu. Należy je włożyć do bębna pralki i gotowe. Likwidują problem brudnego zbiornika na proszek, a mogą również zawierać substancje zmiękczające tkaniny oraz zapachowe. Kapsułki do prania nie można wyjmować z opakowania mokrymi rękami, ponieważ natychmiast zacznie się rozpuszczać. Producenci takich detergentów zalecają, aby za każdym razem szczelnie zamykać opakowanie, w którym znajdują się kapsułki, aby skutecznie chronić je przed zawilgoceniem.
Wadą kapsułek jest to, że nie używa się ich do prania ręcznego i wstępnego oraz do prania tkanin delikatnych. W każdym innym przypadku sprawdzają się one doskonale. Skutecznie proszek zastępują np. popularne kapsułki Persil. Poradzą sobie z praniem nawet mocno zabrudzonych rzeczy, ponieważ zawierają odpowiednią ilość skoncentrowanego środka piorącego w płynie. W przypadku prania w twardej wodzie i dużej ilości zabrudzonej odzieży czasem dla uzyskania pożądanych efektów prania należy użyć 2 kapsułki na jeden cykl.

Idealne propozycje dla zachowania koloru

Ubrania czarne są ponadczasowo eleganckie i ujmują zbędnych kilogramów. Wyglądamy w nich w przeważającej większości przypadków szczupło. Nadają się na wiele okazji – na imprezę, na co dzień czy do pracy. Problem w tym, że wielokrotne pranie w pralce czarnych ubrań powoduje ich blaknięcie. Można temu zapobiec, stosując wspomniane kapsułki do prania marki Persil albo płyny do prania o formule specjalnie opracowanej do prania ciemnych tkanin, np. Persil Black&Dark. W przeciwieństwie do proszku nie wymagają one prania w wysokiej temperaturze, co mogłoby zniszczyć ciemne tkaniny. Te należy prać w temperaturze od 30 do 40 stopni Celsjusza.

Uwaga!
Czarnych ubrań nie warto prać w zwykłym proszku do prania, ponieważ dość trudno go dokładnie wypłukać z tkaniny i może pozostawić nieestetyczny biały nalot.

Oprócz kapsułek do prania, w przypadku ubrań w kontrastowych kolorach, np. czarno-białych, warto zastosować do prania w pralce specjalne przygotowane do tego chusteczki, których zadaniem jest przyciągnięcie i wchłonięcie barwnika uwalnianego z tkaniny. Dzięki temu kolory nie pomieszają się ze sobą i w efekcie nie będziemy mieli ciemnych plam na białych elementach naszej kreacji. Używanie takich chusteczek jest bardzo proste – wystarczy je włożyć do prania razem z odzieżą i zastosować pranie zasadnicze.

Domowe sposoby na zachowanie czarnego koloru ubrań

Piorąc i susząc ciemne ubrania, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przed włożeniem takich ubrań do pralki należy je odwrócić na lewą stronę, dzięki temu stracą mniej barwnika. Nie należy wywieszać prania na pełne słońce, które mogłoby spowodować powstanie odbarwień na tkaninach. Dla ochrony koloru przed pierwszym praniem czarne ubrania można namoczyć w occie spirytusowym. Lekko wyblakły czarny kolor można odświeżyć, jeśli ubrania przepłuczemy w piwie, w wywarze z liści orzecha włoskiego lub w dwóch filiżankach mocnej, czarnej herbaty.

*materiał zewnętrzny