Oszczędne zakupy dla dziecka

Oszczędne zakupy dla dziecka

Czy na dziecku da się zaoszczędzić? Oczywiście, że tak! Poniżej kilka sposobów na oszczędne zakupy dla dziecka.

oszczędne zakupy dla dziecka

Oszczędne zakupy dla dziecka są możliwe. Warto o tym pamiętać zanim wyda się niepotrzebnie sporo pieniędzy. Wystarczy zapoznać się z kilkoma propozycjami na zaoszczędzenie pieniędzy i wprowadzić je w życie.

1. Planowanie

Zaplanuj zakupy. Zrób listę najpotrzebniejszych rzeczy, unikniesz wtedy zbędnych wydatków – sprawdza się to zarówno podczas zwykłych zakupów spożywczych jak i zakupów dla dzieci. Np. zanim zrobimy zakupy odzieży na kolejny sezon warto przejrzeć szafę dziecka i sprawdzić co jest już za małe, jakie ubrania czy buty trzeba zakupić.

2. Ograniczenie zakupów zabawkowych

Malutkie dzieci nie potrzebują jeszcze zabawek, natomiast starsze często mają ich nadmiar. Mój 3,5 latek także posiada mnóstwo zabawek, a i tak bywa, że zastanawia się co robić, bo mu się nudzi mimo wypchanych pudeł i szaf zabawkami i grami. Ograniczmy kupowanie zabawek obdarowując nimi dziecko np. na szczególne okazje – urodziny, imieniny, Dzień Dziecka czy inne święta. Dodatkowo uczmy dziecko również oszczędności i zamiast kupować kolejne plastikowe autko za 5 zł niech Maluch zbiera pieniążki do skarbonki. Krzysiu już kilka razy wymienił pieniądze ze skarbonki na zabawki, których normalnie byśmy mu na co dzień nie kupili, bo to za duży wydatek. Kiedy marzy mu się jakaś zabawka wyznaczamy ją za cel i zbiera na nią pieniążki.

3. Odzież używana

Odwiedzając second-handy czy lumpeksy (jak kto woli) można upolować prawdziwe perełki za małe pieniądze. Ciuszki dla dzieci, zwłaszcza te malutkie zwykle nie zdążą się zniszczyć, bo dziecko szybko z nich wyrasta. Można, więc kupić ubranka w idealnym stanie, dobre jakościowo, a tanio. Często szukałam także ubrań „domowych” w lumpeksach. Spodni dresowych kupionych za 5 zł, w których Mały chodzi po domu po kolanach i przeciera je lub bawi się w piachu czy błocie na działce nie jest mi szkoda. Gdyby miał same nowe, markowe ubrania pewnie miałby o wiele mniej fajnej zabawy, bo non stop zwracałabym uwagę na odzież by jej nie zniszczył.

4. Kupony rabatowe

Przygotowując się do zakupów warto przejrzeć oferty różnych sklepów w celu sprawdzenia promocji i zniżek. Kupony rabatowe pozwolą nam zaoszczędzić często całkiem sporo pieniędzy. Kiedy zbliża się początek roku szkolnego i czekają nas zakupy wyprawki do szkoły lub musimy wymienić garderobę dziecka na kolejny sezon okazuję się, że dzięki takim kuponom i zniżkom możemy zaoszczędzić nawet kilka stówek. Warto przeglądać strony z kuponami rabatowymi z różnych kategorii np. kod rabatowy Matras czy promocje Nike.

5. Zaangażowanie rodziny

Często rodzina zastanawia się co kupić dziecku na urodziny czy inne okazje. Podpowiadajmy im co jest akurat potrzebne maluchowi. Nie zawsze muszą to być prezenty zabawkowe. U nas zdarzało się tak, że kilka osób z rodziny składało się na jakiś jeden droższy prezent. W ten sposób my rodzice możemy trochę zaoszczędzić, a dziadkowie czy ciocie i wujkowie nie będą mieli problemu wymyślaniem co kupić.

Oszczędne zakupy dla dziecka jak widzicie są możliwe i nie bójmy się ich. Przecież nie robicie w ten sposób krzywdy Waszym dzieciom, a jedynie dajecie im dobry przykłada na przyszłość ucząc jak gospodarować pieniądze i nie trwonić ich bez potrzeby. Zaoszczędzone na takich zakupach pieniążki możecie np. odłożyć na jakiś wspólny wymarzony wyjazd wakacyjny.