Kilka niezbędnych narzędzi dla modelarza!

Kilka niezbędnych narzędzi dla modelarza!

Modelarstwo cieszy się współcześnie ogromną popularnością, wśród miłośników własnoręcznego tworzenia różnych obiektów.

Sklejają oni modele żaglowców, samolotów, czołgów, samochodów i wielu innych rzeczy. Do ich stworzenia niezbędne są specjalistyczne narzędzia modelarskie takie jak nożyki, nożyczki, maty do cięcia, materiały ścierne, płyny i taśmy maskujące kleje, masy i farby modelarskie. Przy wyborze powyższych akcesoriów należy zwrócić uwagę na wiele parametrów.

akcesoria-modelarskie

Najważniejsze akcesoria modelarskie

Kleje modelarskie
Produktem niezbędnym do tworzenia modeli są kleje modelarskie, muszą być dobrane do rodzaju klejonego materiału. Do modeli plastikowych wybieramy specjalistyczne kleje do plastiku, do klejenia papierowych modeli samolotów czy czołgów kleje do papieru. W ofercie profesjonalnych sklepów modelarskich znajdziemy także specjalistyczne kleje do drewna, metalu, szkła, oraz innych materiałów.

Skalpery i nożyki modelarskie
Kupując nożyk powinniśmy zwrócić uwagę w szczególności na rodzaj ostrza, którego dobór uzależniony jest od materiału, w jakim będziemy wycinać. Nożyk musi być dobrze wyważony i pewnie leżeć w dłoni. W większości przypadków najlepiej sprawdza się skalpel z długim, trójkątnym ostrzem, jeśli chcemy dotrzeć do wklęsłych zakamarków wybieramy ten z okrągłym ostrzem. Istotna jest również wytrzymałość ostrza oraz bezpieczeństwo.

Maty do ciecia
Wycinanie elementów modelu prowadzi do uszkodzenia podłoża, dlatego każdy modelarz koniecznie musi zaopatrzyć się w matę do cięcia, która dodatkowo ochroni ostrze nożyka przez szybkim stępieniem. Najczęściej wybierane podkładki to maty marki Olfa z ułatwiające prace nadrukowaną siatką prostopadłych i równoległych linii. Jej trzywarstwowa konstrukcja zapewnia trwałość i długa żywotność ostrzy.

Pilniki i materiały ścierne
Każdy element modelu, szczególnie plastikowy wymaga obróbki. Amatorzy często do szlifowanie wykorzystują zwykły pilnik do paznokcie jednak lepszym rozwiązaniem jest zakup specjalnego pilnika modelarskiego z pyłu diamentowego o różnym stopniu gradacji, arkuszy papieru ściernego lub miękkich gąbek ściernych. Takie akcesoria pozwolą nam na uzyskanie profesjonalnie obrobionej powierzchni.

Pędzle modelarskie
Budowa modelu to nie tylko stworzenie konstrukcji, ale także jego efektowne wykończenie. W tym celu należy wykorzystać specjalistyczne pędzle modelarskie. Możemy wybierać spośród pędzli o różnej wielkości i kształcie końcówki. Do malowania dużych powierzchni wykorzystywane są duże te o płaskiej końcówce, a do do detali małe i twarde. Dostępne również modele retuszerskie z zabezpieczeniem w postaci rurek z tworzywa.

Farby modelarskie
Wybór farby uzależniony jest od rodzaju materiału, z którego wykonany jest model. W sklepach modelarskich znajdziemy szeroki asortyment farb olejnych i akrylowych, specjalistycznych farb szkła, drewna i innych materiałów. Dostępne także lakiery do zmiany koloru: błyszczące, matowe.

Powyżej przedstawiony tylko najważniejsze akcesoria, poza nimi w warsztacie zaawansowanych modelarzy powinny znaleźć się aerografy do malowania, pistolety do sklejania, szpachle i masy, pęsety, narzędzia do wiercenia i wycinania otworów. Dla amatorów oraz początkujących modelarzy najlepszym rozwiązaniem będzie zakup zestawu modelarskiego, w którzy znajdują się podstawowe narzędzia. Pamiętajmy, aby stawiać na jakość narzędzi, dzięki temu dłużej nam posłużą oraz zapewnią przyjemną pracę. Profesjonalne narzędzia modelarskie znajdziesz w sklepie Hobby-Model.

 

*wpis partnera serwisu