Jak zapewnić dziecku bezpieczny i przyjemny sen?

Jak zapewnić dziecku bezpieczny i przyjemny sen?

Sen tak naturalny dla dorosłego człowieka jest niezwykle ważną czynnością w życiu niemowlęcia.

Przez sen uczy się naturalnego rytmu aktywności i czuwania, a w jego układzie nerwowym zachodzą ważne zmiany. Nie zawsze małe dziecko śpi tak, jak pragnęliby tego jego rodzice. O co należy zadbać układając niemowlę, by zapewnić mu komfortowy i bezpieczny sen?

sen-posciele-dla-niemowlat

Choć popularność zdobywają alternatywne sposoby układania dziecka do snu, jak na przykład spanie z jednym lub obydwojgiem rodziców, wciąż najbezpieczniejsze pozostaje układanie maluszka we własnym łóżeczku. Najlepiej żeby stało w tym samym pokoju, co łóżko rodziców. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, warto zainwestować w elektroniczną „nianię”, która poinformuje nas o ewentualnych zmianach w rytmie oddechu dziecka.

Łóżeczko i jego wyposażenie

Materac dla małego dziecka powinien być płaski i niezbyt miękki, tak by nie zapadał się pod ciężarem niemowlęcia, co jest niezdrowe dla rozwijających się mięśni, a przede wszystkim grozi uduszeniem. Na szczebelkach należy zamontować ochraniacz do łóżeczka, który ochroni dziecko przed uderzeniem. Dzięki niemu zagwarantujemy bezpieczny i spokojny sen. Kocyki dziecięce lub specjalny śpiworek wykonane z naturalnych materiałów zapewnią dziecku ciepło. Najlepiej wybrać produkty z bawełny i minky, które są miękkimi i delikatnymi materiałami idealnymi dla niemowląt i starszych dzieci. Nie można zapomnieć również o odpowiedniej pościeli, która musi być wykonana z bezpiecznych dla dziecięcej skóry materiałów. Pościel niemowlęca i dziecięca nie może być wykonana ze sztucznych i nieprzepuszczających powietrza tkanin, które są przyczyną zaburzeń snu i pocenia się. Piękne, bezpieczne dla skóry dziecka śpiworki, pościele, kocyki i inne akcesoria znajdziesz na stronie https://minkycm.pl/.

Rytuały najważniejsze

Dla komfortu rodziców jak i dziecka ważne jest wykształcenie zdrowych nawyków i higieny snu. Niemowlę, które skończyło pół roku wciąż powinno spać około 15 godzin na dobę, po skończeniu trzeciego miesiąca zaczyna zaś rozróżniać porę czuwania i snu rodziców.

Dobrze, jeśli łóżeczko dziecka nie stoi w miejscu, do którego docierają bezpośrednie promienie słoneczne. Przyciemnianie miejsca snu pomoże w łagodnym przejściu organizmu w stan odpoczynku. Przed ułożeniem dziecka do snu ważne jest zadbanie o jego wyciszenie – zrezygnowanie z aktywnych i głośnych zabaw na rzecz spokojnego czytania, nucenia, czy kołysania. Dzięki temu pora snu nie będzie kojarzyła się maluchowi z rezygnacją z przyjemnego spędzania czasu z rodzicami. Należy pamiętać, by przed ułożeniem dziecka sprawdzić czy łóżeczko posiada ochraniacze łóżeczkowe, śpiworek lub kocyki dziecięce. Każde łóżeczko wzbogacą pościele dziecięce, dostępne we wzorach typowo dziewczęcych jak i chłopięcych. Do łóżeczka możemy przymocować termometr, aby upewnić się, że temperatura w pomieszczeniu nie przekracza około 18-20 stopni (może być nawet odrobinę chłodniej). Niższa temperatura sprzyja nieprzerwanemu i regenerującemu snowi zarówno niemowlęcia jak i dziecka.

*artykuł partnera serwisu