Wpływ wrodzonych wad macicy na ciążę i poród

Wpływ wrodzonych wad macicy na ciążę i poród

W macicy zagnieżdża się i rozwija zarodek, a następnie płód. Wady macicy mogą powodować komplikacje w trakcie ciąży i porodu.

Do wrodzonych nieprawidłowości w budowie macicy zalicza się m. in. macicę podwójną, przegrodzoną oraz łukowatą.

monitor-470511_960_720

Budowa macicy

Macica ma kształt odwróconej i lekko spłaszczonej gruszki. Przez narząd przepływają plemniki, które docierają do komórki jajowej, aby ją zapłodnić. Macica zbudowana jest z tkanki mięśniowej, w której zagnieżdża się jajeczko, zaś wewnątrz niej znajduje się błona śluzowa – endometrium. Narząd łączy pochwę z jajnikami i jajowodami. Prawidłowa pozycja macicy to miejsce pod pępkiem, między odbytem a pęcherzem moczowym. Precyzyjne umiejscowienie narządu pozwala zdiagnozować badanie ginekologiczne – histeroskopia.

Najczęstsze wrodzone wady macicy

Wczesna diagnoza wrodzonych wad macicy zwiększa szanse na zajście w ciążę i urodzenie dziecka.

  1. Macica podwójna – rozwijające się w życiu płodowym dwie małe rurki nie łączą się zupełnie, jedna z nich rośnie samodzielnie i rozwija się jako oddzielna struktura. Wada może objawiać się zbyt obfitym krwawieniem podczas okresu – krew wydostaje się poza tampon. Podwójna macica może powodować niepłodność, problemy z utrzymaniem ciąży, nieprawidłowe ułożenie płodu i przedwczesny poród. Aby wyleczyć przyczynę niepłodności, konieczna może być operacja scalenia macicy.
  2. Macica przegrodzona – jama macicy jest podzielona na dwie części. Budowa zewnętrzna macicy jest prawidłowa. Jest to wada wrodzona macicy obarczona największym ryzykiem występowania niepłodności, poronień, urodzenia chorego dziecka. Lekarz zaleca zwykle operacyjne usunięcie przegrody.
  3. Macica łukowata – w górnej części macicy zaznacza się niewielkie uwypuklenie. Budowa zewnętrzna macicy jest prawidłowa. Zwykle macica łukowata nie zagraża zdrowiu kobiety ani dziecka. W porównaniu z innymi wadami rozwojowymi, wśród kobiet z miednicą łukowatą występuje najmniej powikłań położniczych. Leczenie operacyjne stosuje się bardzo rzadko.

 

*wpis gościnny