Cera wrażliwa – charakterystyka i pielęgnacja

Cera wrażliwa – charakterystyka i pielęgnacja

Wrażliwa skóra twarzy nie jest typem cery. Niestety często jest tak właśnie postrzegana i traktowana na równi, jako odmienny rodzaj obok normalnej, suchej, tłustej i mieszanej.

W rzeczywistości wrażliwa może być skóra zarówno przesuszona, skłonna do przetłuszczania się, jak i normalna. W artykule przedstawiamy specyfikę wrażliwej cery oraz wskazówki do jej pielęgnacji.

cera wrażliwa

Charakterystyka wrażliwej skóry

Skóra może być wrażliwa na każdej partii ciała, jednak niestety to na twarzy jest ona najbardziej dokuczliwa. Wynika to nie z tego, że wrażliwość ta ukazuje się najintensywniej, ale jest bardziej widoczna, gdyż nie da się jej ukryć ubraniem jak np. w przypadku wrażliwości skóry na dekolcie. Skóra na twarzy staje się wrażliwa, ponieważ jej naturalna bariera ochronna osłabia się. Mur obronny stanowi naskórek, a dokładniej płaszcz hydro-lipidowy. Zabezpiecza on wnętrze skóry przed dostaniem się do środka szkodliwych składników zawartych w kosmetykach, promieni słonecznych czy zanieczyszczeń w postaci kurzu i brudu. Jak się domyślasz, gdy skóra nie jest w stanie obronić się przed tymi szkodliwościami, zaczyna reagować różnymi objawami. Do głównych zalicza się:

 • pieczenie
 • szorstkość
 • łuszczenie się naskórka
 • wysypkę
 • obrzęk
 • świąd
 • zaczerwienienia, rumień
 • podrażnienia
 • suchość
 • uczucie ściągnięcia, kłucia
 • krostki

Jeśli na swojej skórze dostrzegasz te objawy, możesz być przekonany, że Twoja skóra jest wrażliwa. Wrażliwość cery nie bierze się znikąd. Może być ona uwarunkowana genetycznie lub być reakcją na niewłaściwe traktowanie skóry, przez które płaszcz hydro-lipidowy nie jest w stanie spełniać swojej ochronnej funkcji. Warstwa wodno-lipidowa osłabia się również przez to, że nie dostarczamy skórze odpowiedniej ilości wody. Pamiętaj, że skóra może być wrażliwa nawet, gdy jest normalna, sucha, tłusta i mieszana. Wówczas objawom charakterystycznym dla jej problematyki towarzyszą wyżej wymienione lub nasilają się już zarezerwowane dla danego typu cery.

Jak dbać o wrażliwą cerę?

O wrażliwą skórę należy troszczyć się niezwykle delikatnie, gdyż każde agresywne działanie może nasilić objawy charakterystyczne dla tego typu cery. Wystrzegaj się zatem mocnego pocierania skóry, tarcia, drapania jej. Tym samym zminimalizuj wykonywanie peelingów złuszczających naskórek, a jeśli dość często potrzebujesz pozbyć się martwych komórek wybierz enzymatyczny peeling, pozbawiony ziarnistości. Dodatkowo unikaj kosmetyków, które w składzie mają alkohol lub wymagają zastosowania wody. Oba czynniki mają bardzo negatywny wpływ na skórę, ponieważ wysuszają ją. Dlatego też powinnaś wybierać kosmetyki o delikatnym składzie, ale skutecznym działaniu, np. płyn micelarny, który doskonale nadaje się do demakijażu całej twarzy i oczu, a przetarcie nim czystej cery przygotowuje ją do makijażu lub aplikacji innych kosmetyków.

Kosmetyki do skóry wrażliwej

Jeśli zastanawiasz się jakie produkty możesz stosować, jeśli masz wrażliwą skórę, wybierz kosmetyki do cery wrażliwej Garnier. W ofercie tej marki znajdziesz produkty o składzie idealnym dla nadreaktywnej skóry. Garnier oferuje płyn micelarny, kremy dopasowane do wieku i pory dnia, a także produkty do codziennej pielęgnacji oraz makijażu. Stosując kosmetyki do skóry wrażliwej możesz mieć pewność, że w krótkim czasie zregeneruje się ona i zyska naturalną zdolność do ochrony przed zanieczyszczeniami, promieniami słonecznymi, jak i innymi szkodliwymi czynnikami.

*wpis sponsorowany

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]