Rodzaje i zastosowanie ortez

Rodzaje i zastosowanie ortez

Przez długi czas złamania i inne urazy kości były leczone przez nałożenie na ranną część ciała gipsu.

Obecnie dzięki postępowi technologicznemu coraz częściej odchodzi się od stosowania tej metody na rzecz ortez, czyli stabilizatorów wykonanych z nowoczesnych, bezpiecznych dla ciała materiałów. Ich zalety to mały ciężar, nieprzeszkadzający w wykonywaniu codziennych czynność, fakt, że można je wykorzystywać wielokrotnie oraz uniwersalność – używa się ich nie tylko w przypadku uszkodzenia kości i stawów, ale także po zabiegach operacyjnych lub przy schorzeniach neurologicznych.

Stabilizator stawu kolanowego

Jak to jest zrobione?

Do produkcji ortez wykorzystuje się materiały, które pomagają utrzymać stałą temperaturę leczonej kończyny, bardzo łatwo odprowadzają wilgoć i przepuszczają powietrze – dzięki temu są znacznie bezpieczniejsze dla ciała, nie powodują dodatkowych komplikacji, takich jak maceracja skóry. Za usztywnianie leczonej części ciała odpowiadają umieszczone między warstwami materiału poduszki powietrzne. Ortezy można nabyć w różnych rozmiarach i trzech podstawowych rodzajach: sztywnym, półsztywnym i elastycznym.

Rodzaje ortez

Ortezy posiadają bardzo szerokie zastosowanie w leczeniu poszczególnych grup mięśniowych.

  • Ortezy kończyn górnych – dzielą się na ortezy stawu barkowego, stawu łokciowego i przedramienia oraz dłoni i stawu nadgarstkowego. Warto zwrócić uwagę na fakt, że stosowane one są nie tylko w ramach rekonwalescencji po doznanych urazach, ale również jako środek profilaktyczny. Często wykorzystywane są przez sportowców, którzy szczególnie narażeni są na kontuzje kończyn górnych, np. tenisistów lub koszykarzy.
  • Ortezy kończyn dolnych – dzielą się na ortezy stawu biodrowego i uda (poza usztywnieniem uszkodzonego stawu mogą być również stosowane jako wsparcie dla pacjentów, którzy wracają do chodzenia po operacjach), ortezy stawu kolanowego i podudzia (podobnie jak ortezy kończyn górnych, często stosowane w celach profilaktycznych, najczęściej przez osoby uprawiające sport, używane są też w leczeniu urazów i stanów zapalnych stawów) oraz ortezy stawu skokowego i stopy (stosowane w przypadkach skręcenia lub złamania stawu skokowego oraz w celu zabezpieczenia stopy przed urazami)
  • Ortezy kręgosłupa – stosowane są w procesach leczenia każdego z trzech odcinków kręgosłupa: odcinka szyjnego (kołnierze ortopedyczne, stosowane najczęściej w przypadku podejrzenia urazu, ale również w leczeniu np. schorzeń mięśni szyi), odcinka piersiowego (korektory postawy, używane do leczenia np. uszkodzeń stawu barkowo-obojczykowego lub kifozy) oraz odcinka lędźwiowo-krzyżowego (stosowane u pacjentów skarżących się na bóle w tym odcinku kręgosłupa lub cierpiących na osteoporozę)

Na stronie sklepmedyczny24.eu znajdziesz szeroki wybór ortez każdego rodzaju i w dowolnym rozmiarze.

*wpis sponsorowany

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]