Mamy wiosnę! Czas na pierwszy spacer malucha!

Mamy wiosnę! Czas na pierwszy spacer malucha!

Wielkimi krokami zbliża się wiosna, a co za tym idzie – warto wybrać się z maluchem na pierwszy spacer. Tego typu wycieczki posiadają całe mnóstwo zalet – dzięki temu, że jego układ odpornościowy spotyka się wówczas z różnego rodzaju drobnoustrojami i uczy na nie reagować, w przyszłości będzie on mniej chorował i szybciej się rozwijał. Co więcej, promienie słoneczne docierające do skóry niemowlaka sprawiają, że w jego organizmie zaczyna wytwarzać się witamina D mająca ogromny wpływ na prawidłowy rozwój kości.

du-chevron-scandinavian-baby

O czym warto pamiętać przed pierwszym spacerem?

Na pierwszy spacer z dzieckiem najlepiej wyjść około 3 tygodnia jego życia. Zanim to jednak nastąpi, warto oswoić go nieco ze świeżym powietrzem za pomocą tak zwanego werandowania. O co w nim chodzi? Należy ubrać dziecko ciepło, a następnie położyć je w wózku przy otwartym oknie na około 10 minut. Z każdym kolejnym razem wydłużajmy ten czas aż do pół godziny. Po tygodniu werandowania możemy wyjść z dzieckiem na około 15-30 minut. W późniejszych miesiącach może on trwać nawet 3 godziny. Najlepszym miejscem na spacer będzie park lub las. Zrezygnujmy natomiast z głównych ulic – hałas oraz spaliny nie są bowiem korzystnym otoczeniem dla malucha. Nie najlepszym miejscem są także centra handlowe, w których często panuje hałas.

Jak ubrać dziecko na pierwszy spacer?

Dzieci rodzą się z niedojrzałym ośrodkiem termoregulacji, który dojrzewa w pierwszym miesiącu jego życia. Co za tym idzie, noworodek musi być ubrany nieco cieplej niż niemowlę. Najlepiej sprawdzi się tu ubranie na tak zwaną cebulkę. Pamiętajmy także, aby nie krępowało ono ruchów. Najlepiej sprawdzą się tu lekkie kombinezony z polaru, które można rozpiąć na całej długości. Pod spód zakładamy kaftanik oraz śpioszki, a na głowę – cienką czapkę. Potrzeby może okazać się także kocyk oraz śpiworki do wózka.

pierwszy spacer

Co spakować do torby?

Wózki spacerowe (tzw. spacerówki albo parasolki) bardzo często dostępne są w zestawach z pojemnymi torbami, które idealnie sprawdzą się podczas pierwszych spacerów z niemowlakiem. Najlepiej zdecydować się na model, który będziemy w stanie rozpiąć jedną ręką. Na spacer warto zabrać ze sobą 3 pieluszki, krem na odparzenia, wilgotne chusteczki, smoczek, ubranko na zmianę, 2 ściereczki, ceratkę, osłonkę przeciwdeszczową oraz składaną parasolkę. Warto spakować także coś do czytania – gdy maluch będzie spał, możemy sięgnąć po zaległą lekturę.

Zdjęcie pochodzą ze sklepu: http://scandinavianbaby.pl/

*wpis sponsorowany