Jak pomóc dziecku przestać bać się ciemności?

Jak pomóc dziecku przestać bać się ciemności?

Lęk przed ciemnością jest częścią dorastania i prawdopodobnie dotyczy większości z nas w pewnym momencie naszego życia. Ta informacja nie sprawia, że jest to łatwiejsze dla dzieci, by zrozumieć i pokonać ten lęk. Dla nich to po prostu coś strasznego, dlatego trzeba zrobić wszystko, by pomóc im złagodzić ten stan.

dziecko-boi-sie-ciemnosci

Większość z nas rozumie, że sen jest ważny i wszyscy powinniśmy spać odpowiednio dużo. To szczególnie ważne dla dzieci, które stale potrzebują spokojnego snu, aby poradzić sobie ze wszystkimi energetycznymi przygodami , które przeżyły za dnia. Mając to na uwadze przedstawiamy kilka prostych sposobów, które pomogą dziecku przestać bać się ciemności.

Pokaż dziecku, że nie ma czego się bać
Kluczowym czynnikiem, który sprawia, że dzieci boją się ciemności, jest po prostu strach przed nieznanym. To czego nie widzą może ich martwić. Często wzrok i inne zmysły mogą zacząć płatać figle w ciemności. Dlatego różne odgłosy są dla nich przerażające i nie pozwalają zasnąć.

Rada: Weź dziecko za rękę i pokaż mu bojler, który wydaje dudniące dźwięki, drzwi, które skrzypią przez przeciąg lub kota z pokoju obok, który po prostu sobie miauczy czy mruczy. Nawet jeśli nie możesz dokładnie zlokalizować źródła dźwięku, który przestraszył dziecko, wytłumacz mu, że domy generują czasem dźwięki gdy np. deska w podłodze się rozpręży lub blacha na dachu. A zwierzęta mogą być głośno przez całą noc – i te w domu, jak i te na podwórku.

Opowiedz im o „stworach”, które czają się w nocy
Dzieci są obdarzone wyobraźnią bez granic, co powoduje, że coś tak nieszkodliwego jak szlafrok rzucający dziwny cień na ścianę przestraszy ich skutecznie. Warto więc przed snem poświęć chwilę, aby pomóc im zidentyfikować różne rzeczy w sypialni. To pewny sposób, by zatrzymać strach przed ciemnością ponieważ rozwiewa się wątpliwości w ich umysłach, co może je straszyć.

Rada: Wytłumaczmy dziecku, że nie istnieją żadne potwory pod łóżkiem lub w szafie gdy światła są włączone, więc oznacza to , że tak samo nie ma ukrytych potworów kiedy światła zgasną.

Unikaj ekscytujących filmów i dziwacznych historii
Wszyscy wiemy, by nigdy nie czytać historii o duchach swoim dzieciom przed snem lub pozwolić im obejrzeć straszny film, ale także wszystko co zbytnio pobudza ich wyobraźnię przed zgaszeniem świateł nie jest dobrym pomysłem.

Rada: Wybieramy historie spokojne, wesołe. Filmy bez ekscytującej akcji czy dziwnie wyglądających postaci.

 

Jeśli wykorzystaliście wszystkie te wskazówki a dziecko nadal uważa, że boi się ciemności, spróbujmy pójść na kompromis, pozostawiając delikatne światło lub lampkę nocną w sypialni, dającą kojący blask. To pozwoli im skupić się na zasypianiu bez lęku i rozglądania się na boki. I nie zapominajmy o dobrym materacu dla dziecka, takim, który zapewni dziecku prawidłowe podparcie rosnącego kręgosłupa. Materace piankowe najczęściej polecane są dzieciom, z jedną strefą twardości, także te z pianki termoelastycznej. Duży wybór znajdziemy u polskiego producenta Materace Koło, firmie dbającej o komfort i zadowolenie swojego klienta.

*wpis sponsorowany