Przepisy na obiad dla niejadka

Przepisy na obiad dla niejadka

Masz w domu niejadka? Chcesz, aby załącz jeść, ale nie wiesz, jakim daniem go zachęcić? To zdarza się w bardzo wielu domach. W tym artykule znajdziesz kilka inspiracji, które pomogą Ci uporać się z tym problemem. Z korzyścią dla ciebie i Twojej pociechy.

obiadki-dla-niejadka-1

Gotuj z dzieckiem

Spróbuj zainteresować swojego malucha gotowaniem. Niech próbuje różnych smaków. Coś, co samodzielnie zostało zrobione przez mamę i synka/córeczkę po prostu musi być zjedzone. Nawet, jeśli nie zje dużo, to przyzwyczai się do nowych smaków, co również jest ważne. Kilka takich zabaw i będzie coraz lepiej.

Niech jedzenie wygląda apetycznie

Brzydko wyglądające jedzenie nie zachęca nikogo, zwłaszcza niejadka. Dlatego dania powinny wyglądać po prostu dobrze. Najlepiej by były kolorowe i ładnie podane. Warto wybierać potrawy, które pachną dobrze. Aromatycznym daniom trudniej się oprzeć.

Powiedz, że gotujesz dla niego/niej

To proste. Jeśli powiesz swojemu dziecku, że gotujesz specjalnie dla niego, w dodatku przygotujesz coś, co bardzo lubi to nie ma innej opcji – wszystko musi zniknąć z talerza. Maluch poczuje się ważny i wyróżniony, a wówczas zapomni o marudzeniu przy stole.

Wprowadź system nagród

Jeżeli zawodzą wszelkie metody możesz spróbować wprowadzić system kar i nagród. Musisz wyjaśnić dziecku, dlaczego ważne jest dla ciebie, aby jadło, jak również wymyślić nagrodę i karę adekwatną do sytuacji. Przede wszystkim nie wolno w takich wypadkach wywierać presji na dziecku. Niejedzenie może być wynikiem marudzenia, ale także ukrywanej traumy lub próbą zwrócenia uwagi. Rozmawiając z pociechą na ten temat budujesz zaufanie.

Niech będzie kreatywnie!

Jedzenie na talerzu nie musi być ułożone nudno. Jeżeli dziecko zainteresuje się formą podania posiłku istnieje większe prawdopodobieństwo, że zniknie on z talerza. Sos do spaghetti z warzywami? Dla naszego niejadka możemy sos zmiksować i ugotować makaron literki. Możesz również ruszyć wyobraźnie i wyczarować kanapki w kształcie figur geometrycznych, samolotów lub innych dziwów. Takie formy do wycinania można znaleźć w każdym większym sklepie z akcesoriami lub też użyć foremek do pieczenia ciastek.

Dzięki zastosowaniu się do tych kilku rad możemy zbudować silą relacje z dzieckiem, dzięki czemu chętniej zmieni ono swoją postawę.

obiadki-dla-niejadka-2

DSC_0017.NEF

*Wpis sponsorowany

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]