Gałgankowy Skarb – Zbigniew Lengren

Gałgankowy Skarb – Zbigniew Lengren

Gałgankowy Skarb – Zbigniew Lengren – kolejna wspaniała, choć bardzo krótka książeczka dla dzieci.

DSC06759

DSC06763

Choć książka została napisana już kilkadziesiąt lat temu, ale ja pierwszy raz mam z nią styczność. Choć to „tylko” dość krótki wierszyk podbił moje serce. Książka opowiada historię małej Kasi, która zgubiła swoją ukochaną lalkę Murzynka. Z tego powodu strasznie rozpacza i płacze. Rodzina próbuję ją uspokoić i intensywnie szuka laleczki. W poszukiwania angażuję się również pies oraz sąsiedzi. Kiedy nie mogą znaleźć jej w domu, zaczynają poszukiwania również w piwnicy, na strychu, na podwórku itd. Niestety po laleczce ani śladu. Kasia nadal jest zapłakana, zrozpaczona. Wszyscy, którzy dotychczas pomagali w poszukiwaniach postanawiają dać Kasi coś w zamian za zgubioną laleczkę. Każdy niesie jakiś podarunek, jednak nic nie jest w stanie zastąpić ukochanego Murzynka. Jak skończyła się ta historia? Czy lalka się odnalazła? Jeśli chcecie się dowiedzieć serdecznie polecam przeczytać książkę. Książka pisana wierszem i czyta się ją lekko i przyjemnie. Wykonanie solidne – twarde kartonowe strony nie ulegną zbyt szybko zniszczeniu. Świetne, proste ilustracje, które przykuwają uwagę dzieci.

A oto ciekawostka – kilka słów od córki autora – pani Kasi:

Mój ojciec napisał Gałgankowy skarb dla mnie. Nie umiałam jeszcze czytać więc uznał, że wiersz będzie w sam raz – nauczę się go na pamięć i nie będzie musiał w kółko zajmować się czytaniem, bo sama sobie wyrecytuję, oglądając ilustracje na których narysował mamę, mojego brata, babcię, kota, psa i w dodatku mnie samą w takiej zabawnej fryzurze, fartuszku i skarpetkach, jakie wówczas nosiłam. Jak zwykle ta praca w założeniu podjęta z lenistwa (przypominam – nie chciał mi czytać!) przyniosła jak najlepsze rezultaty.

Książeczka doczekała się kilku wysokonakładowych wydań, na podstawie tej bajki powstał film krótkometrażowy pt. Murzynek (reż. Jadwiga Kędzierzawska, scenariusz i scenografia Zbigniew Lengren), który w 1960 roku dostał nagrodę na festiwalu filmów w Wenecji(Brązowy Lew św. Marka) (…)

Tytuł: Gałgankowy Skarb

Autor: Zbigniew Lengren

Wydawnictwo: Babaryba

Cena (z okładki): 22 zł

Liczba stron: 16

Oprawa: Twarda (całokartonowa)

DSC06768

DSC06770

DSC06771

DSC06775

DSC06784