Specjaliści ds. żywienia dzieci podkreślają, że najlepszym sposobem karmienia niemowlęcia jest karmienie naturalne.

W przypadku braku takiej możliwości konieczne jest karmienie maluszka po urodzeniu mlekiem początkowym.

karmienie

Jego skład w pełni pokrywa zapotrzebowanie żywieniowe dziecka do momentu ukończenia przez nie szóstego miesiąca życia, kiedy do diety niemowlaka wprowadzane są nowe pokarmy. Decyzja o sztucznym karmieniu powinna być uzasadniona i dobrze przemyślana.

Kiedy sięgnąć po mleko początkowe?

 

Gdy kobieta nie chce lub nie może karmić dziecka piersią, to mleko matki zastępowane jest mlekiem modyfikowanym. W pierwszym półroczu życia maluszka podaje mu się mleko początkowe oznaczone numerem 1. Decyzja o takim sposobie karmienia może wynikać z:

 

  • Alergii pokarmowej dziecka (wrodzona nietolerancja laktozy, rzadko występuje u dzieci).
  • Problemów zdrowotnych kobiety.
  • Problemów z laktacją – brak laktacji lub zbyt mała ilość wytwarzanego przez matkę mleka.

 

Mleko modyfikowane może stanowić wyłączna dietę dziecka, ponieważ jego skład zapewnia maluszkowi substancje niezbędne do jego prawidłowego rozwoju. Mleko początkowe (http://humana-baby.pl/produkt/humana-1-mleko-poczatkowe/) zawiera odpowiednią ilość białka i tłuszczu, pokrywając zapotrzebowania żywieniowe niemowlaka w pierwszym półroczu jego życia. Ten produkt może stanowić podstawę diety dziecka lub jej uzupełnienie.

Mleko początkowe a karmienie mieszane niemowlęcia

 

Mleko modyfikowane jest dobrym rozwiązaniem także w przypadku wyjazdu, powrotu matki do pracy lub gdy maluszek nie chce ssać piersi lub ssie ją źle, przez co nie zjada wystarczającej ilości pokarmu. Decyzję o karmieniu mlekiem początkowym warto podjąć po konsultacji z lekarzem lub doradcą laktacyjnym, który pomoże w rozwianiu wszelkich wątpliwości co do sposobu karmienia dziecka. Kobiety często decydują się na karmienie mieszane, które jest dobrym rozwiązaniem w przypadku wyjazdu mamy czy problemów z laktacją. Decydując się na karmienie mieszane trzeba nauczyć dziecko ssać smoczek. Warto pamiętać, że przystawianie dziecka do piersi w pierwszych tygodniach jego życia wyrobi u maluszka prawidłowy odruch ssania. Dziecko, które zbyt wcześnie dostanie butelkę, może później mieć problemy z prawidłowym ssaniem matczynej piersi, a to z kolei niekorzystnie wpływa na proces laktacji. Mleko początkowe powinno więc zostać wprowadzone do diety maluszka karmionego trybem mieszanym nie wcześniej niż po szóstym tygodniu jego życia. Pozwoli to wyrobić u niemowlęcia prawidłowe odruchy ssania. Kobiety, które decydują się na karmienie mieszane, powinny w razie potrzeby odciągać pokarm, by utrzymać laktację na prawidłowym poziomie.

 

*wpis gościnny